Päivitetty tiedote: COVID-19-pandemian aiheuttamat toimenpiteet Suomen elokuvasäätiössä

Suomen elokuvasäätiö pyrkii jatkamaan toimintaansa mahdollisimman normaalisti COVID-19-pandemian aiheuttaman poikkeustilanteen keskellä. Tiettyihin varotoimenpiteisiin on kuitenkin ryhdytty:

Asiakaspalvelu

Elokuvasäätiön toimisto on auki, mutta hoidamme edelleen kaikki asiakastapaamiset puhelimitse tai verkon välityksellä. Seuramme maan hallituksen ohjeistusta ja tiedotamme heti tilanteen muuttumisesta. Säätiön henkilökunnan yhteystiedot löytyvät verkkosivuiltamme.

Kino K-13:n tilaisuudet

Kaikki säätiön omat tilaisuudet Kino K-13 -elokuvateatterissa on siirretty syksylle. Elokuvateatteria voi vuokrata alle 50 hengen tilaisuuksiin.

Tukitoiminta

Suomen elokuvasäätiö on saanut opetus-ja kulttuuriministeriöltä miljoona euroa lisärahoitusta elokuvateattereiden ja elokuvafestivaalien tulevan toiminnan turvaamiseksi koronapandemian aiheuttamien kokoontumisrajoitusten keskellä. Hakuaika on päättynyt ja päätökset tehdään viikolla 23.

Lue tiedote

Elokuvasäätiön tukia saaneita asiakkaita pyydetään pitämään säätiö ajan tasalla pandemian aiheuttamista mahdollisista viivästyksistä ja/tai muutoksista tuen kohteena olevaan toimintaan. Säätiö pyrkii joustamaan tuen käytön ja raportoinnin aikatauluissa mahdollisuuksien mukaan, kun muutoksista on informoitu säätiötä viipymättä.

Elokuvasäätiön tukiin liittyvissä kysymyksissä voi olla yhteydessä tukien valmistelijoihin:

Tuotannon ja muun elokuvakulttuurin edistämisen tuet: Matti Paunio, matti.paunio@ses.fi, p. (09) 6220 3038

Esityksen ja levityksen tuet: Ilmari Arnkil, ilmari.arnkil@ses.fi, p. (09) 6220 3035

Kulttuuriviennin tuet / pitkien elokuvien hanketuet: Jaana Puskala, jaana.puskala@ses.fi, p. (09) 6220 3026

Kulttuuriviennin tuet / pitkien elokuvien matka- ja materiaalituet: Jenni Domingo, jenni.domingo@ses.fi, p. (09) 6220 3032

Kulttuuriviennin tuet / dokumenttielokuvat: Suvi Railo, suvi.railo@ses.fi, p. (09) 6220 3021

Kulttuuriviennin tuet / lyhytelokuvat: Otto Suuronen, otto.suuronen@ses.fi, p. (09) 6220 3019

Elokuvafestivaalien tuet: Lasse Saarinen, lasse.saarinen@ses.fi, p. (09) 6220 3023

Vieritä ylös